Побутові конфлікти — звичне явище у родинах, між сусідами чи знайомими. Але не всі усвідомлюють, що за певних обставин звичайна сварка може перерости у кримінальне провадження.
Згідно із законодавством України, образи, погрози, нанесення тілесних ушкоджень чи навіть штовханина можуть бути підставою для відкриття кримінального провадження. Наприклад, ст. 125 Кримінального кодексу передбачає відповідальність за легкі тілесні ушкодження. Відповідно до ч. 1 ст. 125 ККУ, за нанесення легких тілесних ушкоджень, законодавством визначений штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року.
Якщо ж у конфлікті застосовується ніж чи інший предмет, це вже може бути кваліфіковано як замах на вбивство ст. 15 ККУ .
Нажаль , може дійти до ст. 115 КК України . Умисне вбивство.
Стаття 115 передбачає відповідальність за:
1) умисне вбивство без кваліфікуючих ознак (ч. 1 ст. 115). Карається позбавленням волі на строк від 7 до 15 років.
2) умисне вбивство з кваліфікуючими ознаками (ч. 2 ст. 115). Карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.
Особливої уваги заслуговують ситуації домашнього насильства.
Дії кримінального характеру, пов’язані з домашнім насильством, можуть бути кваліфіковані за однією із статей Кримінального кодексу України. Це може бути, зокрема, нанесення тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості (статті 121, 122, 123, 125), погроза вбивством (стаття 129), зґвалтування (стаття 152) тощо.
Навіть якщо немає слідів побоїв, постійні психологічні знущання, приниження, контроль можуть бути підставою для кримінального переслідування за ст. 126 Кримінального Кодексу України . Стаття 126 ККУ визначає відповідальність за побої і мордування в Україні. Згідно з цим законом, умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, може призвести до штрафу або громадських робіт. Карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Варто пам’ятати: емоції — поганий порадник у конфлікті. Навіть одна дія, зроблена «з гаряча», може зруйнувати життя — своє або близьких. Закон не розрізняє, чи був це «лише побутовий конфлікт», якщо вчинено злочин.
Конфлікти краще вирішувати словами, а не кулаками. А у складних випадках — звертатися до адвокатів «Олексій Кухар і партнери»